אסתמה

 
 

אסתמה
אסתמה היא מחלה שכיחה בגיל הילדות, אשר במרבית המקרים מופיעה לפני גיל 4.
במקרים רבים קיימת היסטוריה של אסתמה במשפחה. המחלה מופיעה במקרים רבים בקשר למחלות נוספות כמו נזלת אלרגית ואטופיק דרמטיטיס.
מהי מחלת האסתמה ?
מחלת אסתמה היא מחלה בה קיימת רגישות גבוהה של דרכי הנשימה לגירויים המובילה לתגובתיות יתר שלהם. בעת גירוי המערכת מתחיל תהליך דלקתי (לא זיהומי) בדפנות דרכי הנשימה, בהמשך מתפתח כיווץ של השרירים המקיפים את דפנות צינורות הנשימה והקטנה של קוטר הצינור.בנוסף הופעה של בצקת ודלקת ברירית דרכי הנשימה המביאה להפרשת ריר בכמות גדולה לתוך צינורות הנשימה- מה שגורם להקטנה נוספת בקוטר דרכי האויר. התוצאה של תהליכים אלו היא הצרות של דרכי האויר וקושי בנשימה.
כיצד מתבטאת המחלה ?
המחלה מתבטאת בדרך כלל בהתקפים המתבטאים בשיעול, בקושי בנשימה, צפצופים בעת נשיפת אויר, וחרחורים.
התקף קשה יכול להיות מלווה בכאבי בטן בעיקר בילדים קטנים בשל השימוש בשרירי הבטן כעזר לנשימה.
מה גורם להתפתחות התקף אסתמה ?
התקף אסתמה יכול להגרם בשל מספר רב של גורמים, ביניהם: הצטננות ומחלות זיהומיות של דרכי האויר, פעילות גופנית מאומצת, שינויים במזג האויר, אבק ואלרגנים אחרים, מתח נפשי. הגורם השכיח היותר להתקפים בגיל הילדות הוא זיהומים וירליים של דרכי הנשימה העליונות.
כיצד מטפלים באסתמה ?
הטיפול באסתמה מתחלק לשני חלקים טיפול בהתקף אסתמטי ומניעת התקפים נוספים.
• טיפול בהתקף קיים- טיפול בהתקף פעיל מטרתו לגרום לירידה של עוצמת הדלקת והבצקת בצינורות הנשימה, להביא להרפיה של השרירים המכווצים בדרכי הנשימה, ועל ידי כך לפתוח את החסימה הנשימתית. טיפול בהתקף חד מורכב משתי קבוצות של תרופות: תרופות הפותחות את דרכי הנשימה הנקראות גם מרחיבי סמפונות, כמו בריקלין או ונטולין הניתנות בסירופ, משאף או אינהלציה. כמו כן משתמשים בתרופות המונעות את ההתקפים- מדובר בדרך כלל בתרופות אנטידלקתיות כמו בודיקורט או פליקסוטייד- מטרתן למנוע המשך ההליך הדלקתי שגרם לסגירת דרכי הנשימה מלכתחילה.
• מניעת התקפים נוספים- במידה והילד סובל מהתקפים אסתמטים בתדירות גבוהה, או שחומרת ההתקפים גבוהה יש צורך במתן טיפול מונע קבוע. קיימות מספר קבוצות של תרופות המיועדות למניעת ההתקפים. התרופות מותאמות לילד על פי חומרת ההתקפים ותדירותם. אלו הם התכשירים הסטרואידליים הניתנים בהשאפה (אינהלציה) או תכשירי הסינגולייר הניתנים בבליעה.
האם הילד יסבול מאסתמה כל חייו ?
לא. ביותר ממחצית הילדים יש שיפור בתסמיני המחלה עם העליה בגיל, עד להבראה מוחלטת בגיל ההבגרות. עם זאת בחלק מהמקרים עשויה המחלה ללוות את הילד גם לחייו הבוגרים.
 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר