חדשות אוגוסט 2011

 
 

 חדשות מרפאת הילדים של דוקטור לוי-ספטמבר 2011

בשמי ובשם כל צוות המרפאה אני מבקש לברך את כל מטופלינו המתחילים מחר את שנת הלימודים, נכנסים לכיתה א' , לגנים ולבתי הספר היסודיים והעל יסודיים בשנת לימודים פוריה ומוצלחת. עלו והצליחו.

אני מבקש להקדיש את העלון הנוכחי למספר עידכונים מבית היוצר של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. הראשון נוגע לעדכון ההמלצות הקשורות למושבי בטיחות לילדים והשני להמלצות האקדמיה לטיפול בחום בילדים. ונסיים במספר טיפים הקשורים להורות וגידול ילדים.

מושבי בטיחות לילדים: עדכון ההמלצות

למושבי בטיחות וחגורות בטיחות תפקיד חשוב בהגנה על הנוסעים בזמן תאונת דרכים. על פי תקנת התעבורה 83 א, חובה להושיב תינוק עד גיל שנה נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנה. כמו כן חל איסור להושיב תינוק או פעוט מול כרית אויר פעילה כלומר במושב הקידמי.

במרץ השנה עדכנה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים את המלצותיה לגבי מושבי בטיחות לילדים הנוסעים ברכב. להלן ההמלצות החדשות:

1.      יש להושיב פעוטות בנסיעה ברכב נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים לפחות כאשר יש לוודא כי מושב הבטיחות מתאים להתקנה נגד כיוון הנסיעה על פי הוראות היצרן.

2.      מגיל שנה ומשקל 9 ק"ג ועד למשקל של 18 ק"ג ניתן להושיב את הפעוט במושב בטיחות מאחור כשפניו עם כיוון הנסיעה.

3.      יש להושיב ילדים בכיסא בטיחות עד הגיעם למשקל 18ק"ג ואז ניתן לעבור ממושב בטיחות לבוסטר ולחגור חגורת אגן-כתף.

4.      השימוש במושב מסוג בוסטר לילדים יהיה עד הגיעם לגובה של 145 ס"מ בדרך כלל בין גיל 8-12 שנים.

5.      על הילדים ליסוע במושב האחורי עד הגיעם לגיל 13 שנים. ורק אז ניתן להושיבם במושב הקדמי.

ארגון בטרם לבטיחות ילדים אשר משמש כמרכז הלאומי לבטיחות ובריאות ילדים אימץ את ההנחיות המעודכנות של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים.

לקריאה נוספת בנושא נסיעה בטוחה, סרטוני הדרכה, שימוש נכון במושב ובחגורת בטיחות , המלצות לרכישה ועוד ניתן להכנס לאתר "בטרם"  http://www.beterem.org/pages/%D7%91%D7%98%D7%99%D7%97%D7%95%D7%AA_%D7%91%D7%A8%D7%9B%D7%91.aspx

ולמאמר הרלוונטי של האקדמיה האמריקאית http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;127/4/e1050.pdf

וגם

http://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/pages/Car-Safety-Seat-Checkup.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token

על חום ושימוש בתרופות להורדת חום בילדים

חום הינו אחד הסימנים השכיחים והמדאיגים ברפואת ילדים. חום מעל 38 מעלות בדרך כלל הינו סימן של זיהום. חום בגיל הילדות נגרם לרוב ממחלות ויראליות השכיחות בגיל זה. והוא מהווה את אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופא הילדים. יש לזכור שהחום כשלעצמו הינו סימפטום בלבד של המחלה והוא אינו המחלה כשלעצמה. החום הינו מנגנון פיזיולגי שהגוף מפתח בזמן מחלה זיהומית ויראלית או אחרת וייתכן אף שיש לו תפקיד והשפעה חיובית כחלק מהמלחמה של הגוף בזיהום.

החום כשלעצמו אינו גורם נזקים כך שהמטרה העיקרית בהורדת החום הינה שיפור הרגשתו הכללית של הילד החולה. ואכן כולנו יודעים שכאשר החום יורד הרגשתנו הכללית משתפרת. לתכשירים להורדת חום יש השפעה נוספת בשיכוך כאבים למשל בזמן דלקות אזניים וכאבי ראש בזמן שפעת. הורדת החום מביאה גם לשיפור התיאבון ולשיפור בפעילות. ביודענו שאלו המטרות והאפקטים של הורדת החום יש להקפיד על מעקב צמוד אחר מצב ההכרה של הילד, רמת הפעילות שלו, תיאבון, שתייה בכמות טובה ומעקב על ידי רופא הילדים אם החום לא יורד תוך יומיומיים.

לאחרונה פרסמה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים את המלצותיה לגישה לחום ושימוש בתכשירים להורדת חום. ביקשתי לסכם את עיקר ההמלצות המעודכנות במספר משפטים:

התכשירים העיקריים להורדת חום הינם אצטאמינופן או בשמו בארץ פרצטמול, אקמול , נובימול ועוד. התכשיר השני הוא איבופרופן או בשמו המסחרי בארץ נורופן או אדביל.

להלן טבלה המסכמת את עיקר ההבדלים בינהם ואת המינונים

 

אצטאמינופן

איבופרופן

ירידת חום במעלות

1-2

1-2

תחילת פעולה

תוך פחות משעה

תוך פחות משעה

זמן להשפעת שיא

3-4 שעות

3-4 שעות

משך הפעולה

4-6 שעות

6-8 שעות

מינון

10-15 מג לקג כל 4 שעות

10 מג לקג כל 6 שעות

מינון יומי מקסימלי

עד 75 מג לקג ליום (מינון של עד 90 ליום לא יותר משלושה ימים)

עד 40 לקג ליום

מינון מקסימלי למבוגר בגראם ליום

4

2.4

גיל מינימלי לשימוש

3 חדשים (אלא אם כן בהוראת רופא)

6 חדשים (אלא אם כן בהוראת רופא)

 

שימוש לסירוגין באקמול ונורופן. ישנן מספר עדויות שהשימוש בשתי התרופות לחילופין ייתכן ומוריד חום ביעילות. ישנם הורים המשתמשים בטכניקה זו ואף מספר רופאים ממליצים על כך. עם זאת עמדת האקדמיה האמריקאית בנושא היא שאין היום מספיק עדויות לתמיכה בשימוש שגרתי בשתי תרופות להורדת חום. יתרה מזאת טכניקה זאת עלולה לגרום למינון יתר והרעלה.

המלצתי היא לשימוש בתכשיר אחד על פי הטבלה ורק במיקרים מיוחדים ניתן לשקול שילוב תרופתי.

ישנם מוצרים המכילים אקמול וחמרים נוגדי גודש והצטננות בתכשיר אחד. האקדמיה אינה ממליצה על שימוש בחמרים אלו העלולים לגרום לתופעות לוואי והערך הרפואי שלהם מוטל בספק.

ולסיום- אחת האמונות הרווחות הייתה כי הורדת חום מונעת פרכוסי חום. מחקר שנערך לאחרונה הראה כי תרופות להורדת חום אינן מונעות פרכוסי חום.

ולטיפ החודשי

כיצד נדע אם ילדנו עולה במשקל ובגובה היטב

הורים לעיתים שואלים את עצמם האם ילדנו מתפתח היטב בגובה ובמשקל. ובכן ישנם מספר כללי אצבע שיעזרו לנו אך יש לזכור תמיד כי קיים שוני בין הילדים ולא כולם עומדים בכללים אלו-יש יותר ויש פחות. באופן עקרוני משקל הלידה של תינוקות מכפיל את עצמו עד גיל 5 חדשים ומשלש עצמו עד גיל שנה ומשליש את עצמו עד גיל שנתיים-שנתיים וחצי.

הגובה בלידה מוכפל עד גיל 3-4 שנים ומשלש עצמו עד גיל 13 שנים.

אסטרטגיה ונושאים לשיחה בזמן ארוחת הערב

בתקופה הלחוצה והאינטנסיבית שבה אנו חיים, לארוחת הערב בה מתכנסת המשפחה סביב השולחן חשיבות רבה להתפתחות הילדים, לחוויה המשפחתית ולזמן האיכות שלנו. לעיתים נגמרים נושאי השיחה ולשאלה: "איך היה" התשובה של הילדים: "בסדר" ובזה זה נגמר. נסו את השיטה של כל אחד (אבל כל אחד כולל ההורים) יספר בתורו-איזה דבר טוב קרה לו היום ודרך זה להגיע לאירועים ולשוחח עליהם. תראו שארוחת הערב תהפוך לדבר שהילדים ירתו להשתתף בו ולא לנטל.

ולבסוף לילה טוב ולמיטה

אחת הבעיות שאנו כהורים נתקלים בהם היא כיצד או מהי הדרך הטובה ביותר להשכיב את ילדנו לישון. קראתי באחד האתרים האמריקאיים על 4 ה B   עליהם יש לשמור:  

עד גיל שנתיים :      BATH, BREAST, BOOK, BED 

ומעל גיל שנתיים: BATH BRUSH BOOK AND BED        

ואני מוסיף, שקט בבית, עמעום אורות, שיר ערש או סיפור (גם ללא ספר) ואוירה נינוחה.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר