חדשות רפואת ילדים דצמבר 2010

 
 

המדור יעסוק בסקירה תמציתית של מחקרים מתחום רפואת הילדים אשר יראו לי רלונטיים לפרסום במדור זה. המאמרים יעסקו בבעיות שכיחות אשר מעסיקות אותנו כהורים ורופאי ילדים בקהילה.
על אמינות המידע הרפואי באינטרנט
מאמר שפורסם לאחרונה ב- ARCHIVES OF DISEASES IN CHILDHOOD ודן באמינות המידע הרפואי באינטרנט. האינטרנט מהוה מקור עיקרי למידע רפואי כאשר לרוב המטופלים כיום יש גישה למקור זה. במהלך המחקר נבחנו תשובות ל-5 שאלות ב-100 האתרים הראשונים שעלו בחיפוש. נמצא כי ב-39% מהאצרים ניתנו תשובות נכונות. במיקרים אחרים או שניתנו תשובות שגויות או שלא ניתנו תשובות כלל. כמו כן נמצא כי באתרים ממשלתיים רשמיים, אתרים של בתי חולים או איגודים מקצועיים נמצא כי תשובות נכונות נמצאו ב-100% מהמיקרים בניגוד לאתרים ממומנים או מסחריים בהם מצאו אי דיוקים מרובים. מידע לא מדויק גורם לחרדה, חוסר הבנה ושימוש מיותר בתרופות ואמצעים.
המסקנה מכך ברורה, בבואנו לחפש מידע באינטרנט רצוי שנפנה לאתרים רשמיים ולא לאתרים מסחריים. רשימה חלקית של אתרים אלו נוכל למצוא באתר תחת "חדשות ולינקים חשובים" באתר שלנו.


על הקשר בין חיסון לשעלת ופרכוסים בילדים
במחקר שפורסם לאחרונה בעיתון רב היוקרה PEDIATRICS נבדק הקשר בין חיסון לשעלת לפרכוסים בילדים בארבעה הימים לאחר קבלת החיסון. בעבר היה קשר ברור בין החיסון לשעלת אשר היה מבוסס על חיידק שלם לפרכוסים. לפני 13 שנים אושר לשימוש החיסון החדש כנגד שעלת. חיסון זה מבוסס על חלבונים שבודדו מהחיידק ולא על כל החיידק. במחקר זה הגדול מסוגו נבדקו למעלה מ 400000 תינוקות אשר קיבלו למעלה ממיליון מנות חיסון נמצא כי אין הבדל בהיארעות פרכוסים בין אוכלוסיית המחוסנים לאוכלוסיית הביקורת. שיעור זה היה נמוך משמעותית משיעור הפרכוסים לאחר החיסון מהסוג הישן.

על הקשר בין הנקה להתפתחות זיהומים בתינוקות
מחקר אשר פורסם לאחרונה בעיתון PEDIATRICS ובחן את הקשר בין הנקה להתפתחות זיהומי מעיים ודרכי הנשימה בילדים עד גיל שנה. המחקר נערך בהולנד ובחן 5 קבוצות של תינוקות: כאלו שלא ינקו או ינקו חלקית , כאלו שינקו עד גיל 4 חדשים ועד 6 חדשים. במחקר נמצא כי תינוקות שינקו לפחות 4 חדשים חלו פחות בזיהומים הנ"ל בשנת החיים הראשונה. מסקנת החוקרים תומכת בהמלצת ארגון הבריאות העולמי להקפיד על הנקה מלאה לפחות למשך 4 חדשים אך עדיף למשך 6 חדשים.

האם טיפול ממושך בריטלין משפיע על הגובה
הורים רבים חוששים כי טיפול בריטלין ישפיע לרעה על הגדילה של ילדיהם. חששות אלו גורמים לכך כי חלק מהילדים הזקוקים לטיפול זה אינם מקבלים אותו. המחקר שלפנינו פורסם לאחרונה בעיתון רפואת הילדים JOURNAL OF PEDIATRICS ובדק גובה בילדים מטופלים בריטלין במהלך הטיפול ובגיל 21 – גובה סופי. תוצאות המחקר הראו כי לא נמצאה השפעה שלילית של מתן ריטלין על הגובה הסופי במטפלים בריטלין. בעבר היו מחקרים שהראו כי קיימת האטה בגדילה אולם האטה זו הייתה ארעית כפי שנמצא במחקר הנוכחי.


רופא ילדים | רפואת ילדים | מרפאת ילדים | רופא ילדים תל אביב | דוקטור יצחק לוי | 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר