מנינגיטיס

 
 

מנינגיטיס (דלקת קרום המוח, דלקת העוצבה)
המוח וחוט השדרה עטופים בשלושה קרומים אשר מגינים עליהם ומעגנים אותם לגולגולת ולעמוד השדרה. מנינגיטיס היא דלקת של קרומי המוח. מדובר במחלה זיהומית קשה הנגרמת על ידי חידק או וירוס והמחייבת טיפול רפואי מידי.
מה גורם למנינגיטיס ?
כאמור מדובר במחלה זיהומית אשר יכולה להגרם על ידי חידקים שונים, או וירוסים, ולעיתים נדירות גם על ידי פטריות או חד תאיים. הגורם הזיהומי השכיח משתנה בהתאם לקבוצת הגיל. הגורם החיידקי השכיח ביותר בגיל הילדות הוא חיידק הפנאומוקוק וחיידק המנינגוקוק. הנגיפים השכיחים ביותר שייכים לקבוצת האנטרו-וירוסים.
מהם הסימנים הקלינים של מנינגיטיס ?
כמו הגורם למחלה, גם הסימנים הקלינים משתנים בהתאם לגיל. התסמינים כוללים עליית חום, כאבי ראש, בחילה והקאה, אי שקט, ישנוניות, בלבול, כאבי גב, מרפס בולט בתינוקות, שינויים במצב ההכרה וכאב בהנעת הצוואר. בחלק מהמקרים יכולה גם להופיע פריחה עורית. לא בכל ילד יופיעו כל הסימנים. בתינוקות צעירים לעיתים התסמין היחידי הוא אי שקט הקאה ועליית חום.
כיצד מאבחנים מנינגיטיס ?
אבחון וטיפול מקדם במנינגיטיס הינם בעלי חשיבות מכרעת להצלחת הטיפול ומניעת תוצאות לא רצויות לטווח הארוך. בכל מקרה של חשד למנינגיטיס יש צורך מיידי להפנות את הילד לחדר המיון ולבצע מספר בדיקות. הבדיקה החשובה ביותר היא בדיקה של נוזל חוט השדרה- המתבצעת על ידי החדרת מחט בגב התחתון ושאיבה של מעט מהנוזל המקיף את חוט השדרה. מאפינים שונים הנבדקים בנוזל זה מאפשרים לערוך אבחנה באם המדובר במנינגיטיס ובעזרת תרבית מהו מחולל המחלה.
כיצד מטפלים במנינגיטיס ?
במידה ומדובר במנינגיטיס על רקע זיהום חידקי יש צורך במתן אנטיביוטיקה לוריד תוך כדי אשפוז. האנטיביוטיקה תבחר על פי גיל הילד והחשד לגורם המזהם, ובהתאם לתוצאת תרבית כשזו תתקבל מהמעבדה. במידה ומדובר במנינגיטיס על רקע זיהום ויראלי בדרך כלל אין טיפול ספציפי מלבד טיפול תומך- למעט במקרים של וירוס ההרפס.
האם ניתן למנוע את המחלה ?
כיום ישנם חיסונים כנגד המופילוס אינפלואנזה אותם מקבלים כל הילדים כחלק משגרת החיסונים של גיל הילדות בטיפת חלב. לאחרונה אושר בארץ החיסון כנגד חיידק פנאומוקוק. חיסון זה לא נכנס לסל הבריאות כחלק משגרת החיסונים אותו מקבל כל ילד, אולם ניתן לקבלו במסגרת קופות החולים. חיסון זה מומלץ לכל ילד עד גיל חמש שנים.
מהם הסיבוכים של מנינגיטיס ?
סיבוכים עלולים להופיע בעיקר במנינגיטיס חידקית או בזו שנגרמת על ידי נגיף ההרפס. סיבוכים יכולים לכלול הפרעות בשמיעה עד לכדי חרשות, הפרעת פרכוסים, חולשה או שיתוק של חלק מהגוף, הפרעות התפתחות והפרעות למידה. בשל כך חשוב לאבחן ולטפל במחלה בהקדם.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר