סקוליוזיס

 
 

סקוליוזיס
סקוליוזיס או עקמת בעברית היא הפרעה במבנה עמוד השדרה אשר גורמת לעמוד השדרה להתעקם בצורת האות S או האות C. סקוליוזיס יכול לגרום לעצמות בעמוד השדרה להסתובב ולגרום לכך שכתף אחת תהיה גבוהה מהשניה או שרגל תראה גבוהה מהשניה. ישנה נטיה משפחתית לסקוליוזיס, אולם במרבית המקרים הגורם אינו יודע.
באיזה גיל מופיע סקוליוזיס?
במרבית המקרים מופיע סקוליוזיס בגיל ההתבגרות לאחר גיל 10. במקרים מסוימים יכולה להופיע ההפרעה לפני גיל 3 שנים ואז היא נובעת בדרך כלל ממום מולד או הפרעה בעצבים או בשרירים. הופעת סקוליוזיס בגילאים 3-10 אינה נפוצה.
מעבר לעיוות הנגרם אין המחלה גורמת לכאבים. בבנות המחלה נוטה להיות חמורה יותר ולהתקדם מהר יותר. סקוליוזיס קשה עשויה לגרום לעוות של הגב, להפרעות בנשימה ולהגבלות בתנועה ובגדילה וכן לבעיות פסיכולוגיות הנובעות מפגיעה בדימוי הגוף.
אבחנה
אבחנה סקוליוזיס כוללת בדיקה גופנית מלאה. בנוסף ביצוע של צילום עמוד שדרה על מנת למדוד את מידת העקמומיות.
מהו הטיפול האפשרי ?
מידת הטיפול תלויה במידת העקמת, בגיל הילד ובמספר השנים שנותר לילד עוד לגדול. סקוליוזיס משמעותי יכול לגרום מעבר לעיוות גם להפרעות נשימה ולכאבי גב. בשלב ראשון ימליץ האורתופד על תרגילי פיזיותרפיה.
בשלב זה של טיפול שמרני עוקבים אחר התפתחות המחלה או השתפרות הסימנים- זה בעיקר בסקוליוזיס קלה. אפשרות אחרת היא התאמת סד מיוחד אשר מחזיק את העקומה במקום ומונע ממנה להחמיר.
במידה וטיפולים אלו לא עזרו, או שמידה העקמת גדולה יש צורך בטיפול ניתוחי הנועד לתיקון העקמומיות.
בשל השכיחות הרבה של הבעייה והקושי לאתרה בשלב הראשון מומלץ לכל נער ונערה בגיל ההתבגרות לעבור בדיקה שגרתית לצורך אבחון וטיפול מקדם ככל האפשר.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר