פרכוסי חום

 
 

פרכוסי חום
פרכוסי חום מתרחשים ב- 2-4% מהילדים בגילאים שבין 3 חודשים ל- 5 שנים. מדובר בתופעה שפירה בדרך כלל החולפת מעצמה.
מהו פרכוס חום ?
פרכוס חום מופיע בדרך כלל במהלך היום הראשון של מחלת חום כלשהי. מדובר בפרכוס כללי של הגוף אשר נמשך בדרך כלל פחות מ 15 דקות. שני שליש מהילדים הסובלים מפרכוסי חום יחוו במהלך חייהם פרכוס בודד, ורק כעשירית יחוו מעל 3 פרכוסים.
מתי יש לפנות לרופא ?
בכל אירוע של פרכוסים בילד יש לפנות מיידית לרופא או לחדר מיון על מנת לשלול סיבות אחרות להופעת הפרכוס כמו דלקת קרום המוח. במקרה של פרכוס בילד יש צורך לבצע בדיקה רפואית קפדנית הכוללת בדיקות מעבדה שונות כגון ספירת דם, רמות סוכר ורמות סידן וזרחן בדם. כאשר הפרכוס ממושך יותר או חד צדדי יש לערוך בירור נוירולוגי מקיף יותר לרבות בדיקת EEG והדמיית המוח.
כיצד מטפלים בפרכוס חום?
היות והפרכוס בדרך כלל חולף מעצמו בתוך זמן קצר ואינו נוטה לחזור שוב, הרי שבדרך כלל אין צורך בטיפול ספציפי. במידה והפרכוס נמשך זמן רב יותר יש לטפל בילד בתרופות שינתנו על ידי הרופא.
בדרך כלל אין צורך בטיפול תרופתי כלשהו למניעת פרכוסים באופן קבוע- למעט במקרים של פרכוסים ממושכים ובתדירות גבוהה. חשוב לציין שטיפול מונע כזה ניתן אך ורק כשהוא הכרחי בשל תופעות לוואי מרובות. בילדים אשר סבלו מפרכוסי חום חשוב לדאוג לטיפול מוקדם ויעיל על ידי הורדת החום בעת מחלה על מנת למנוע הופעת פרכוס.
האם פרכוסי חום גורמים להתפתחות מחלת אפילפסיה ?
באופן כללי ניתן לומר שבמרבית הילדים יחלפו פרכוסי החום עם הגיל ללא גרימת נזק נוירולוגי כלשהו, וללא הופעה של מחלת אפילפסיה בעתיד. הסיכון להופעה של אפילפסיה בעתיד עולה במידה ופרכוסי החום היו ממושכים מאוד או בתדירות גבוהה.
 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר