התבגרות מוקדמת


התבגרות מוקדמת

התבגרות מוקדמת הינו מצב בו חלה הופעה של סימני התבגרות מינית בגיל מוקדם מהנורמה באוכלוסיה. הגיל המקובל כנורמלי להתחלה של הופעת סימני התבגרות הוא בדרך כלל גיל 8 בבנות וגיל 9 בבנים.

מהם התסמינים של התבגרות מוקדמת ?

התבגרות מוקדמת כשמה כן היא, הופעה של סימני התבגרות מינית בגיל צעיר. ההתפתחות של סימני המין יכולה להיות איטית או מהירה. היא כוללת האצת גדילה לגובה, הופעה של ניצני שדיים, שיעור באיברי המין ובבתי השחי, הגדלה של איברי המין החיצוניים. בנוסף הופעה של אקנה, עיבוי הקול אצל בנים והופעה של פליטת זרע.

מה גורם להתפתחות מוקדמת ?

התבגרות מינית מוקדמת מתחלקת לקבוצות שונות בעלות גורמים ותסמינים שונים. בין הגורמים ניתן למנות: השמנת יתר בבנות, הפרעות הורמונליות, היסטוריה משפחתית של התבגרות מוקדמת, הפרעות באשכים, בשחלות או בבלוטת יותרת הכליה, גידולים המפרישים הורמונים ועוד.

מדוע חשוב לעצור התפתחות מוקדמת ?

התפתחות מוקדמת עלולה לגרום לשתי בעיות עיקריות.

בעיה ראשונה נגרמת בשל סגירת לוחיות הצמיחה בעצמות בעת ההתבגרות המינית. התבגרות מינית מוקדמת יכולה לגרום לקומה סופית נמוכה בשל סגירת לוחיות הצמיחה טרם הזמן.

בעיה שניה היא בעיה חברתית עבור הנער/ה- אשר חשים לא שייכים לחברת הילדים בשל הופעת סימני המין המשניים.

כיצד מטפלים בהתפתחות מוקדמת ?

בעת הופעה של התפתחות מוקדמת יש צורך בהערכה רפואית אצל רופא אנדוקרינולוג אשר ינסה לאתר את הגורם לבעיה. הבדיקות יכללו ראיון רפואי ובדיקה גופנית, וביצוע של בדיקות דם, שתן בנוסף לצילומים של כף היד על מנת להעריך את גיל העצמות ואת פוטנציאל הגדילה.

טיפול בהתבגרות מוקדמת יכול לכלול מתן תרופות אשר יגרמו לעיכוב תהליך ההתבגרות המינית למשך תקופה מסוימת. הטיפול יותאם למתבגר/ת בהתאם לגילו ולממצאים שבבדיקות. בנוסף במידה ותאותר בעיה הגורמת להתפתחות המוקדמת ינסו לטפל בה.

במרבית המקרים כאשר אותרה ההפרעה בזמן ניתן לעצור את ההתפתחות המוקדמת ללא פגיעה בגובה עתידי, וללא השפעה לרעה על ההתפתחות המינית בעתיד.