תגובות אלרגיות לעקיצת חרקים

חשוב ביותר להבדיל בין תגובה אלרגית אמיתית המתבטאת בסימנים כלליים של פריחה מפושטת, נפיחות הפנים והשפתיים, קוצר נשימה והרגשת חנק וירידת לחץ דם עד למצב של הלם, לבין תגובה מקומית נרחבת מהרגיל שאינה מגדרת כאלרגיה לעקיצות חרקים. התגובה המשמעותית ביותר לעקיצות חרקים היא לעקיצת דבורים או חרקים אחרים ממשפחת הדבורניים.קיימים דיווחים נדירים מאוד לתגובות אלרגיות לעקיצות יתושים או כיני-יונים.

מה בעקיצה גורם לתגובה אלרגית ?

ארס הדבורה מכיל חלבונים שונים שבחלקם יכולים לגרום לתגובת יתר משמעותית של מערכת החיסון- היא התגובה האלרגית.

מהן האפשרויות לתגובה לעקיצת דבורה?

האפשרות הנפוצה ביותר היא תגובה מקומית קטנה- במקרה זה אין מדובר בתגובה אלרגית. יש הופעה של אודם, נפיחות וכאב באיזור העקיצה למשך מספר שעות. במקרים מסוימים יכולה התגובה הזו להתפשט ולהוותר במקום העקיצה מעל 24 שעות. התגובה המסוכנת יותר היא תגובה כלל גופית אלרגית לעקיצה- תגובה כזו מערבת איברים או מערכות שאינם באיזור העקיצה.

מהם התסמינים של תגובה אלרגית ?

תגובה אלרגית לארס הדבורה יכולה לכלול ביטוי בעור בלבד שיתבטא בפריחה, גרד ואורטיקריה, או תגובה המשלבת מערכות אחרות בגוף אשר תכלול- קוצר נשימה, צרידות, חנק, הקאות ושלשולים, ועד ירידת לחץ דם ושוק.

כיצד מאבחנים אלרגיה לארס דבורים ?

בדרך כלל על מנת לאבחן את האלרגיה יש צורך בהיסטוריה קלינית הכוללת תגובה אלרגית לעקיצת דבורה. לא קיימת בדיקה המאתרת אלרגיה לדבורים באוכלוסיה הכללית. אדם אשר פיתח תגובה מקומית גדולה או תגובה סיסטמית לעקיצה נמצא בסיכון מוגבר לפיתוח תגובה אלרגית כלל גופית בעתיד. במקרים כאלו ניתן לערוך בדיקות דם לזיהוי הנוגדנים כלפי ארס הדבורה או מבחנים עוריים. חשוב לציין שבדיקות אלו אינן מאבחנות את האלרגיה באופן ודאי, אולם הן תורמות לאבחנה. לא ניתן לדעת בודאות מי יפתח תגובה אלרגית כללית בעקיצה הבאה.

כיצד מטפלים באלרגיה לדבורים ?

אדם אשר נמצא בסכנה לפיתוח תגובה אלרגית כללית לעקיצת דבורה מקבל בדרך כלל מזרק אדרנלין למקרה ובו יעקץ ויפתח תגובה. האדרנלין שבמזרק עוזר לבלום את התגובה האלרגית עד להגעה לבית החולים. במידה ומדובר באדם שפיתח בעבר תגובה אלרגית כללית קשה, או שנמצא בחשיפה מוגברת לדבורים ניתן לטפל על ידי מערכת חיסונים מיוחדת שמטרתה להוריד את רמת הרגישות לארס הדבורים.

טיפול זה ניתן רק בתנאים מסוימים, ואינו מתאים למניעת אלרגיה באדם שלא הוכח כאלרגי לארס הדבורה.