אורטיקריה היא תופעה אלרגית חריפה של העור. היא מתבטאת בהופעה של פריחה אדומה כיתמית (לא נקודתית) מורמת בעלת גבול ברור וגודל משתנה. הפריחה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, לעיתים עם גרד.

קרא עוד

אטופיק דרמטיטיס ידועה יותר בשמה העממי "אסטמה של העור". מדובר במחלה הכוללת יובש וגרד בעור שקשורים זה בזה. ב- 85% מהמקרים המחלה מופיעה לפני גיל 5. במקרים רבים קיים סיפור משפחתי של המחלה. כיצד נראית פריחה של אטופיק דרמטיטיס ?

קרא עוד

אימפטיגו הוא זיהום חיידקי של העור, אשר יכול להתרחש בכל מקום בגוף, אולם נפוץ בעיקר סביב הפה והאף או על העכוזים והזרועות. אימפטיגו עשוי לגרד, וגרד עוזר להתפשטות הנגעים. אימפטיגו נגרם בדרך כלל מזיהום על ידי חידקי סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס. קיימים מצבים בהם שלמות העור נפגעת- למשל כתוצאה מגרד, סביב האף בעת הצטננות או בשל ריור יתר. במצב כזה יכולים החידקים לחדור לתוך שכבות עמוקות יותר בעור ולגרום לזיהום המתבטא חיצונית כאימפטיגו.

קרא עוד

אקנה בתינוקות היא תופעה נפוצה אשר מופיעה בכ- 20% מהתינוקות. המקור לתופעה הוא בגירוי של בלוטות החלב של התינוק להפרשה מוגברת בשל שינויים הורמונאליים הקורים בגוף האם לקראת ובעת הלידה. הורמונים חוצים את השליה וגורמים להשפעה על בלוטות החלב.

קרא עוד

אקנה הידועה גם בשם "פצעי בגרות" היא מחלת עור נפוצה מאוד בגיל ההתבגרות. המחלה מתאפינת בהופעה של פצעונים הנגרמים עקב הפרעה בניקוז בלוטות החלב של העור- בעיקר באיזור הפנים, וזיהומן על ידי חידקי עור. המחלה נוטה להחריף בחורף ועקב מתח נפשי. בניגוד למקובל לחשוב- לא נמצא קשר ברור בין אכילת מוצרי מזון מסוימים להופעת אקנה.

קרא עוד

המנגיומה הוא נגע שפיר הנובע מהתפתחות מוגברת ובלתי תקינה של כלי דם. הנגעים יכולים להופיע גם באיברים פנימיים, אולם שכיחים בעיקר על פני העור. קיימים מספר סוגי המנגיומות בעור אולם הסוג השכיח ביותר נקרא המגיומת תות-שדה על שום הדמיון לתות. כיצד מזהים המנגיומה ?

קרא עוד

זיהום בכינים הוא תופעה אשר כל אדם, כמעט, יתקל בו בשלב זה או אחר של חייו. לכינמת אין קשר להיגיינה, למצב סוציואקונומי או לרקע התרבותי. טוב לדעת שלכינמת אין כל השלכות רפואיות ארוכות טווח.

קרא עוד

מדובר ביבלות אשר נגרמות עקב זיהום ויראלי אשר מופיעות בעיקר על פני החזה, בטן, ירכיים ולעיתים על הפנים. הן נפוצות בעיקר בילדים אשר מדביקים זה את זה בשל מגע צמוד. מדובר בבליטה בצבע העור, בקוטר שיכול לנוע מנקודה קטנה ועד לקוטר של מספר מילימטרים, משטחה העליון חלק ויש פעמים רבות שקע מרכזי. מולוסקום נוטים להופיע בצברים והם עלולים לגרום גרד.

קרא עוד

מדובר במחלת עור המתבטאת באדמומיות והופעת קשקשת על פני העור בעיקר באיזור הפנים והקרקפת, מאחורי האזניים, בצידי האף ובקפלים. המחלה מופיעה בעיקר בגיל הינקות, אך יכולה להופיע גם בגיל ההתבגרות ובמבוגרים. בניגוד לאטופיק דרמטיטיס כאן מדובר בפריחה אדמדמה עם גבולות חדים וברורים. גם בפריחה זו יש הופעה של קשקשים

קרא עוד

פריחה אלרגית יכולה להופיע בשל מגע או חשיפה אחרת לחומר אלרגני- למשל במזון. פריחות אלרגיות כתוצאה ממזון או מעקיצת חרקים פורטו בפרקים הרלונטיים באתר. כאן נתייחס לפריחה הנובעת ממגע בחומר אלרגני. פריחה אלרגית כתוצאה ממגע נובעת מתגובה חיסונית מוגברת של הגוף בשל חשיפה על ידי מגע לחומר מסוים. קיימים חומרים רבים היכולים לגרום לפריחה אלרגית. מגע ראשון בחומר בדרך כלל אינו גורם להופעת פריחה אלרגית. בדרך כלל רק חשיפה חוזרת לאלרגן תגרום להתפתחות והתגברות התגובה האלרגית העורית.

קרא עוד

שומות או נבוסים מולדים הינם נגעי עור פיגמנטריים הקיימות כבר בלידה. כיצד נראה הנגע ? מדובר בנגעים בולטים בעלי צבע כהה המורמים מעל פני העור. הנגע יכול להיות בגדלים שונים, החל מנגעים קטנים עד 1.5 ס"מ, ועד נגעים גדולים מאוד ששטחם גדול מכף ידו של הילד.

קרא עוד

חשוב ביותר להבדיל בין תגובה אלרגית אמיתית המתבטאת בסימנים כלליים של פריחה מפושטת, נפיחות הפנים והשפתיים, קוצר נשימה והרגשת חנק וירידת לחץ דם עד למצב של הלם, לבין תגובה מקומית נרחבת מהרגיל שאינה מגדרת כאלרגיה לעקיצות חרקים. התגובה המשמעותית ביותר לעקיצות חרקים היא לעקיצת דבורים או חרקים אחרים ממשפחת הדבורניים.קיימים דיווחים נדירים מאוד לתגובות אלרגיות לעקיצות יתושים או כיני-יונים.

קרא עוד