אקנה

אקנה הידועה גם בשם "פצעי בגרות" היא מחלת עור נפוצה מאוד בגיל ההתבגרות.

המחלה מתאפינת בהופעה של פצעונים הנגרמים עקב הפרעה בניקוז בלוטות החלב של העור- בעיקר באיזור הפנים, וזיהומן על ידי חידקי עור. המחלה נוטה להחריף בחורף ועקב מתח נפשי. בניגוד למקובל לחשוב- לא נמצא קשר ברור בין אכילת מוצרי מזון מסוימים להופעת אקנה.

מהם תסמיני המחלה ?

המחלה מתאפינת בהופעה של פצעונים מסוגים שונים על פני העור- בעיקר באיזור הפנים. נגעים מורמים סביב בלוטת חלב נגועה המכונים קומדונים- חלק פתוחים כלפי האויר ובעלי "ראש" שחור, וחלקם סגורים אשר מתמלאים בחלב ונראים כלפי חוץ כ"ראש" צהוב/לבן. דרגות החומרה והמשך של האקנה משתנות מאדם לאדם  ממצב קל עד למצב קשה יותר הכולל צלקות בעור.

מהם סיבוכי המחלה ?

המחלה יכולה להיות עיקשת מאוד לעיתים ולהמשך זמן רב. מעבר להפרעה האסתטית, נגרמת לחולה מצוקה נפשית היות והפצעונים מופיעים דווקא בגיל ההתבגרות בו תשומת הלב למראה החיצוני מירבית.

סיבוכי המחלה עלולים לכלול הצטלקויות של העור בשל התהליך הדלקתי הקשה.

מהו הטיפול באקנה ?

טיפול באקנה כולל מספר מרכיבים הכוללים: הגיינה של הפנים, תכשירים לטיפול מקומי, אנטיביוטיקה, וטיפול ברטינואידים.

הגיינה של הפנים נשמרת על ידי שימוש בסבון רפואי אשר מסירה עודפי שומן ולכלוך מפני העור. ניתן להשתמש בתכשירים המכילים חומרי המקלפים את העור כגון חומצה סליצילית.

תכשירים לטיפול מקומי כוללים מריחה של משחות וחומרים המביאים לקילוף העור, חלקם גם בעלי פעילות אנטיביוטית- הם כוללים בנזואיל פראוקסיד, נגזרות של ויטמין A, קלינדמיצין ואריתרומיצין.

מתן אנטיביוטיקה בכדורים למשך תקופה ארוכה עשוי להביא לעיכוב פעילותם של חידקים הגורמים לזיהום בבלוטות החלב. בשימוש נמצאות בעיקר אנטיביוטיקות מקבוצת הטטרהציקלינים כמו מינוצין.

מתן פומי של רטינואידים (רואקוטן) הופך טיפול מקובל יותר ויותר, בעיקר במקרים של אקנה קשה. מדובר בטיפול יעיל למדי הטומן בחובו תופעות לוואי שונות. בעת הטיפול יש לערוך בדיקות לרמות כולסטרול וטריגליצרידים, אנזימי כבד, וכמו כן יש להמנע מכניסה להריון בעת השימוש בתרופה בשל השפעות קשות של התרופה על העובר.

בכל מיקרה של נטילת משחות או תרופות אחרות יש להוועץ וליהיות במעקב רופא עור.

במרבית המקרים ניתן לצפות להטבה לאחר טיפול של מספר חודשים. כמו כן בדרך כלל אין הוותרות של סימנים או צלקות על פני העור.