CMV הוא נגיף (וירוס) ששמו המלא- ציטומגלווירוס. זיהום בוירוס CMV שכיח למדי, וברוב המקרים אינו בא לידי ביטוי קליני. מרבית ההדבקה קורית בגיל המעון והגן כך שלרוב המבוגרים יש נוגדנים כנגד הנגיף. מהם התסמינים של הדבקה ב- CMV ?

קרא עוד

V ברונכיוליטיס וירוס או נגיף ה- RSV הוא הגורם העיקרי לדלקת של דרכי הנשימה הבינוניים- הברונכיולים, בתינוקות. בנוסף יכול הוירוס לגרום לדלקת ריאות. מהם התסמינים של מחלת RSV ? RSV פוגע בעיקר בתינוקות קטנים וגורם למרבית מקרי הברונכיוליטיס של ילדים עד גיל שנה. לעיתים הוא יכול לגרום גם לדלקת ריאות. התסמינים כוללים הופעה של חום, שיעול, נזלת ודלקת בלוע. בחלק מהמקרים יש הופעה של קוצר נשימה, הכחלת התינוק, אי שקט, והפסקות נשימה.

קרא עוד

אדמת מחלת האדמת היא מחלה ויראלית (נגיפית) מדבקת. שכיחות המחלה ירדה באופן משמעותי לאחר הכנסת החיסון לשגרת החיסונים ונכון להיום כל תינוק מקבל את החיסון בטיפת חלב בגיל שנה. מהם התסמינים של מחלת האדמת ?

קרא עוד

אימפטיגו מהו אימפטיגו ? אימפטיגו הוא זיהום חיידקי של העור, אשר יכול להתרחש בכל מקום בגוף, אולם נפוץ בעיקר סביב הפה והאף או על העכוזים והזרועות. אימפטיגו עשוי לגרד, וגרד עוזר להתפשטות הנגעים. אימפטיגו נגרם בדרך כלל מזיהום על ידי חידקי סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס. קיימים מצבים בהם שלמות העור נפגעת- למשל כתוצאה מגרד, סביב האף בעת הצטננות או בשל ריור יתר. במצב כזה יכולים החידקים לחדור לתוך שכבות עמוקות יותר בעור ולגרום לזיהום המתבטא חיצונית כאימפטיגו.

קרא עוד

ג'יארדיה ג'יארדיה הוא טפיל חד תאי הגורם לזיהום של המעיים. הטפיל נצמד לרירית המעי וגורם לשלשולים והפרעה בספיגה של חומרי המזון. הטפיל עובר במים מזוהמים, ויכול לשרוד גם במים שעברו הליך של הוספת כלור לפני שתיה. המחלה פוגעת בעיקר בילדים צעירים. מהם התסמינים של הדבקות בג'ארדיה ? לא בכל מקרי ההדבקה בטפיל יש הופעה של מחלה סימפטומטית. במידה ויש הופעה של תסמינים הם עשויים לכלול: שלשול מימי קשה לעיתים דמי, הפרעה בספיגת שומנים המתבטאת בשלשול שומני מבריק ומסריח, כאבי בטן, גאזים,

קרא עוד

דלקת ריאות דלקת ריאות היא מצב של דלקת ברקמת הריאה אשר נגרמת בדרך כלל בשל זיהום ויראלי או חידקי. קיימים גורמים נוספים לדלקת ריאות הכוללים דלקת ריאות כימית כתוצאה משאיפת מזון או תוכן קיבה, גוף זר, זיהום על ידי פטריות, שאיפת רעל או תגובה לתרופות או קרינה. אנו נתיחס כאן לדלקת ריאות זיהומית. מה גורם לדלקת ריאות זיהומית ?

קרא עוד

שלשול חריף הוא הביטוי העיקרי לזיהומי מעיים. זיהומים אלו נמנים על הזיהומים השכיחים ביותר. זיהומי מעיים יכולים להיות חיידקיים או ויראלים. כמו כן קיימת אפשרות נדירה יותר לזיהום על ידי טפילים. מהם הגורמים העיקריים לזיהומי מעיים בישראל ? החידקים העיקריים הגורמים לזיהומי מעיים בארץ הם שיגלה, סלמונלה וקמפילובקטר. הוירוס העיקרי הגורם לזיהומי מעיים בילדים הוא וירוס הרוטה. נפרט מעט על כל גורם.

קרא עוד

זיהומי עצמות ומפרקים זיהומי עצמות זיהום בעצם נקרא בשפה הרפואית אוסטאומיאליטיס. מדובר במחלה שכיחה יחסית בילדים אשר נובעת מגורם מזהם חידקי. במרבית המקרים החיידק מגיע לעצם דרך הדם או בשל פציעה וטראומה בסמוך לעצם. איפה מופיעים זיהומי עצם ?

קרא עוד

זיהומים בדרכי השתן בילדים זיהומים בדרכי השתן מופיעים ב- 3-5 אחוזים מהבנות וכ- 1% מהבנים. בבנות האירוע האשון מופיע לרוב עד גיל 5. בבנים הוא יופיע לרוב בשנת החיים הראשונה. מהם התסמינים של זיהום בדרכי השתן ? ישנן 3 צורות עיקריות לזיהומים בדרכי השתן בילדים: פיילונפריטיס- מדובר בזיהום ודלקת המערבים את מערכת השתן ואת הכליה. המחלה מתבטאת בכאב במותן, חום, בחילה, הקאה ותחושה כללית רעה. בילדים ופעוטות הסימנים יכולים להיות לא ספציפים ולכלול צהבת, מיעוט באכילה, ירידה במשקל וחום.

קרא עוד

חזרת מדובר במחלה ויראלית מדבקת מאוד. מרבית הילדים מחוסנים כיום נגד המחלה כחלק מחיסוני השגרה. מהם התסמינים של מחלת החזרת ? וירוס החזרת מדביק את דרכי הנשימה ואת בלוטות הרוק. המחלה מתבטאת בעיקר בנפיחות וכאב בבלוטות הרוק הגדולות שמצידי הלחי (בלוטת הפרוטיד). בנוסף יש הופעה של חום לא גבוה, ותחושה כללית רעה. מהם הסיבוכים של מחלת החזרת ?

קרא עוד

חצבת מדובר במחלה ויראלית מדבקת מאוד. נכון להיום מחוסנים רוב הילדים כנגד המחלה ולכן שכיחותה נמוכה. המקרים העיקריים מופיעים בתינוקות שעדיין לא חוסנו, או בילדים שלא חוסנו בילדותם. מהם הסימנים של מחלת החצבת ?

קרא עוד

טטנוס טטנוס היא מחלה הנגרמת על ידי רעלן (טוקסין) המפרש על ידי חידק בשם קלוסטרידיום טטני. החידק חודר לגוף בדרך כלל דרך פצע מזוהם. החידק מתרבה בפצע ומפריש רעלן אשר חודר למערכת העצבים וגורם למחלה. מהם תסמיני המחלה ?

קרא עוד